דולה בלידת לנל"ק – ניסיון ללידה נרתיקית לאחר קיסרי

בעבר הדעה הרווחת היתה פעם אחת קיסרי תמיד קיסרי.
כיום אימרה זו אינה נכונה כלל וכלל ובפני נשים שעברו ניתוח קיסרי עומדות שתי אפשרויות ללידה- לידה נרתיקית לאחר קיסרי או ניתוח קיסרי חוזר.
עפי"י אירגון הבריאות העולמי, לידה נרתיקית לאחר קיסרי הנה האפשרות הטובה ביותר והבטוחה ביותר הן ליולדת והן לילוד .
הסיכונים הכרוכים בניתוח קיסרי ובוודאי בניתוחים קיסריים חוזרים הנם : שלייה נעוצה, כריתת רחם, איבוד דם מאסיבי כאשר סיכונים אלה גוברים מניתוח לניתוח.

על מנת להעלות את סיכוי ההצלחה של לידה נרתיקית אחרי קיסרי ישנם מספר צעדים חשובים שעלייך לעשות:

  •  מציאת רופא התומך בלידה שכזאת, רופא שיתמוך בך בבחירתך ולא יגרום לכך לחשוש מהדרך ואף יוכל לעזור לך לעבור את ההריון בצורה רגועה ושפויה.
  •  בחירת בית חולים תומך VBAC- בי"ח אשר יאפשר לך, בהנחה שהכל תקין, להמתין עד לתחילתה של לידה ספונטנית .
  •  השתדלי עם תחילתה של הלידה למשוך כמה שיותר זמן בבית על מנת להגיע בלידה פעילה וכמו כן, מומלץ להימנע מלהגיע לבית חולים בשלבים מוקדמים מידי.

בבואך לנסות לידה נרתיקית אחרי קיסרי רצוי מאוד מבעוד מועד לבקש מבית החולים בו נותחת לקבל את דוח בניתוח המלא. דוח זה חשוב שכן בעזרתו נוכל להבין מה הביא לניתוח הקיסרי הראשון, מה היו הממצאים (אם היו) והאם הם יכולים או עלולים להשפיע על הלידה הקרובה, איזה סוג חתך בוצע ועוד.
ישנם מצבים אובייקטיבים שבגינם נותחת- מצג העובר, הרפס גניטלי, הערכת משקל גבוהה, מצוקה עוברית שהתרחשה במהלך תהליך הלידה- כל אלה מעלים את סיכוייך להצליח בניסיון ללדת וגינלית לאחר ניתוח קיסרי.
מחקרים מראים כי תמיכה נפשית ומקצועית רציפה בלידה משפרים את תוצאותיה.
הדולה בלידת לנל"ק יכולה לעזור לך להעביר את הצירים עוד בטרם הגעתכם לבית החולים.
הדולה יכולה לסייע לך בהתמודדות עם הכאב, החששות וההתלבטויות ובנוסף גם יכולה לסייע לך בהתמודדות מול הצוות הרפואי כאשר תגיעי בלית החולים.
כדולה תפקידי בלידה בכלל ובלידת לנל"ק בפרט לשמור עבורך על האמונה שלך בתהליך ובדרך ולהזכיר לך את משאלתך גם כאשר ישנו לחץ מצד הצוות הרפואי או לחילופין בשלבי ייאוש ועייפות.
בלידת לנל"ק ישנה חשיבות גדולה לתחילתה של לידה ספונטנית והימנעות מהשראת לידה, לכן במידת הצורך תמיד אדע ואוכל להפנותך למטפלים מתאימים אשר יוכלו לסייע לך להגיע ללידה ספונטנית