דולה בלידה אפידורלית

02המחשבה הרווחת היא שדולה מיועדת לנשים אשר מעוניינות בלידה טבעית.
נכון, יולדת בלידה טבעית זקוקה להרבה תמיכה נפשית ופיזית, זקוקה לעיסויים, מגע בטחון והעצמה אך כל אלה נכונים ותקפים גם לנשים אשר בוחרות לקבל הרדמה אפידורלית.
לדולה בלידה יש תפקידים רבים ולא תמיד ניתן להגדיר ולפרוט אותם לפני הלידה. כל לידה היא שונה, כל אישה היא שונה ולכן בכל לידה עולה צורך אחר אותו הדולה יכולה למלא.

מהו אם כן האפידורל?

אפידורל הינו קוקטייל של חומרים מאלחשים, שחלקם אחרים על הצד המוטורי (הזזת רגליים, הרגשת הרגליים) וחלקם אחרים על הצד הסנסורי (נטרול תחושת הכאב)אשר מוחדרים לחלל האפידורלי שבעמוד השידרה בין חוליות L2 ל L3 ומטרתו לאלחש את פלג גופה התחתון של היולדת על מנת שזו לא תחווה את כאב הצירים.

לאפידורל יש יתרונות רבים לצד חסרונות ולכן אם נעבוד נכון נוכל להשיג תוצאות מצויינות.
החיסרון משמעותי ועיקרי של האפידורל הוא העדר תנועתיות בלידה שכל כך חשובה על מנת לעזור לתינוק לרדת באגן ולהיכנס לתעלת הלידה בצורה הטובה ביותר.
בלידה אפידורלית היולדת איננה מסוגלת לעמוד על רגליה ולכן היא נשארת מרותקת למיטה. הדולה מסייעת ליולדת בהנעת הגוף וביצירת תנועתיות למרות השכיבה הממושכת על ידי שינוי תנוחות של היולדת, הנעת הגפיים התחתונות ושימוש בצעיף מיוחד הנקרא ריבוזו שעוזר לדולה לטלטל את האגן של היולדת.
בלידה אפידורלית הניטור הינו רציף וכאשר היולדת מאולחשת בפלג גופה התחתון לעיתים אין היא מרגישה את לחץ רצועות הניטור על עור גופה. הדולה יכולה לעזור בשינוי מקום הניטור (כמובן בעזרת מיילדת) והזזת הרצועות על מנת שלא יוצרו סימנים על העור.
בשלב הלחיצות, לעיתים השפעת האפידורל כל כך עמוקה שיש צורך בהכוונה והדרכה של היולדת. הדולה בלידה תדריך את היולדת ללחיצות אפקטיביות אשר ישמרו על רצפת האגן וימנעו ממנה במרבית המקרים להגיע להתערבויות מיותרות כגון וואקום.

כפי שציינתי כבר בעבר, בלידה נשימה והרפייה חשובות מאוד ואין זה משנה כלל אם הלידה הינה טבעית או עם אפידורל. תפקיד הדולה בלידה הוא להזכיר לך לנשום נכון, להרפות שרירים וכל זאת על מנת שהעובר יוכל לקבל חמצן איכותי אשר חוסר בחמצן עלול להביא למצוקה עוברית.
ונכון, לעיתים בלידה אפידורלית כל תפקידה של הדולה הוא לעזור לך ולבן זוגך לנוח אחרי שלב מקדים ארוך ומתיש ולצבור כוחות לקראת הבאות. השלב הלטנטי הוא לעיתים ארוך מאוד וככל שיש מחסור בשעות שינה והכאבים אינם מרפים גופנו נכנס למצב של סטרס שבו הורמון האדרנלין מציף אותנו. בלידה חושב ככל האפשר לשמור על רמת אדרנלין נמוכה על מנת שהורמון האוקסיטוצין, זה שאחראי בין השאר על ייצור הצירים, יתגבר ויגרום להתקדמות טובה של הלידה.