מהי דולה? (Doula)

דולה – תומכת הריון ולידה

דולה היא מילה ביוונית שמשמעותה ”אישה שעוזרת לאישה", או בפירושה המודרני – תומכת לידה, מלווה בלידה.
במהלך ההיסטוריה האנושית והנשית נתמכו נשים זו בזו בלידה כל תרבות ודרכה המיוחדת. מכתבים וציורים עתיקים אנו למדים כי היולדות היו מלוות במספר נשים כשלכל אחת ואחת היה תפקיד משלה- אחת עיסתה, שניה רקחה צמחים, ושלישית תמכה פיזית.

במעבר מהמיילדות המסורתית למיילדות המודרנית הגברים ( רופאים) נכנסו לחדרי הלידה,נשים החלו ללדת בבתי החולים ונשים רבות ילדו ללא סביבה תומכת, באולמות גדולים אשר המיטות מופרדות רק בווילונות לבנים ודקים, ללא ליווי של בן הזוג או קרובים אחרים. במשך שעות הנשים עברו את אחת החוויות החשובות והמשמעותיות בחיי האישה לגמרי לבדן מבלי שאיש התייחס לתהליך הגופני-נפשי אותן הן עוברות. הצוות הרפואי הוא שניהל את מהלך הלידה באופן בלעדי, וזאת ללא כל הכרות או התייחסות אישית אל היולדת.

כיום דולה ,הינה ברוב המקרים, אישה אשר הוכשרה ללוות לידות, היא אשת מקצוע אשר למדהנ והתמחתה בלימודי לידה. הדולה מגישה עזרה נפשית ופיזית ליולדת, בן זוגה והמשפחה הקרובה.
תהליך ההתקשרות עם הדולה תלוי ביולדת אך ככל שהתהליך יהיה ראשוני יותר כך יוכלו להנשים להכיר וללמוד אחת את השניה.
דולה מלווה את היולדת ובן זוגה משלבי ההריון השונים, היא מקור לאינפורמציה ומקום בו היולדת יכולה להביע את חששותיה, פחדיה ורצונותיה מבלי לחשוש מביקורת.
תהליך התמיכה של הדולה הינו רציף- הוא מתחיל מההתקשרות הראשונית דרך שלבי הלידה הראשונים, הלידה עצמה וגם אחרי הלידה ללא הגבלת זמן.
חשוב לציין כי בלידה עצמה הדולה איננה תופסת את מקום המיילדת, לכל אחת מהנשים יש את מקומה ותפקידה והשאיפה היא לעבוד בסינגריה מושלמת על מנת לעזור ליולדת להשיג חווית לידה טובה ומעצימה.
כמו כן, וחשוב מאוד לציין כי דולה טובה יודעת לעבוד בשיתוף פעולה גם עם בן הזוג ולתת לו את המקום החשוב והמשמעותי בתהליך. מטרת המפגשים הראשוניים של הדולה עם בני הזוג הינה יצירת צוות עבודה אשר יהווה צוות מנצח בזמן הלידה.

כשם שהדולה תומכת ביולדת בזמן הלידה, ישנה חשיבות גם לתמיכה בבן הזוג. לעיתים אנו נוטים לשכוח אותו ולא לראות כי גם הוא זקוק להכלה ותמיכה שכן הוא עובר תהליך במקביל ליולדת וחשוב לתת לו מקום נוכח.
הדולה בלידה תומכת ביולדת ובן זוגה בעזרת הידע והניסיון שצברה. היא מסייעת לקידום הלידה, מקילה על כאבי הצירים, עוזרת ליולדת להתנועע במרחב, עוזרת ותומכת בשינוי תנוחות בשלבים השונים של הלידה אשר אלו יעזרו ויקדמו את העובר באגן ובתעלת הלידה ויאפשרו לו להתברג נכון.
הדולה הינה מקור אינפורמציה בזמן אמת ובכל רגע נתון בלידה. הדולה יכולה לעזור לכם לקבל החלטות שונות אשר להן תדרשו בתהליך הלידה.
דולה הינה מקור הרוגע והביטחון בתהליך הלידה, היא יכולה לעזור לכם להרגיע בהלה ופאניקה שעשויה לעלות בחדר לידה.
דולה מאפשרת לבן הזוג והמלווים את היכולת להתרענן ולחדש כוחות.

יתרונות הלידה עם דולה ע"פ מחקרים סטטיסטיים

  • משך הלידה ליולדת שנעזרה בדולה היה קצר יותר .
  •  יולדות שילדו עם דולה נזדקקו פחות במשככי כאבים.
  •  50% פחות ניתוחים קיסריים בלידות עם דולה .
  •  בלידות שלוו על ידי דולה בוצעו פחות אפיזיוטומיה -חתך חייץ .
  •  שימוש מופחת בהתערבויות ובזירוז לידה
  •  פחות התערבויות רפואיות : 40% פחות לידות מכשירניות, כשליולדת הייתה מלווה בלידה.
  •  יולדות שילדו עם דולה, דיווחו על חווית לידה חיובית ומעצימה יותר .

אתן מוזמנות להיכנס ולקרוא על הליווי שאני מעניקה כדולה:

דולה בלידה טבעיתדולה בלידת לנל"קדולה בלידה קיסריתדולה בלידה אפידורלית