שאלות ותשובות

מה דולה תורמת  בחדר הלידה?

לכל אורך הלידה הדולה תומכת נפשית וגופנית בך ובבן זוגך. דשאלות ותשובותולה יכולה לשנות את האווירה בחדר, היא מביאה עימה הרבה ידע סבלנות ואמונה בתהליך. כל אלה יעזורו לכם לקבל החלטות ולהבין מה עובר עליכם בכל רגע נתון. בנוסף, במהלך הלידה דולה יכולה לגרום לאווירה רגועה באמצעות תאורה רכה, ניחוח שמנים אתריים מרגיעים ומרעננים, ומוסיקה נעימה. היא תדריך אותך בנשימות והרפיה, תבצע עיסויים, תשתמש בדמיון מודרך, תעזור לך עם התנועתיות ושינוי התנוחות, תשתמש בכלים נוספים כגון רפלקסולוגיה נקודות לחיצה טיפול במים עבודה על כדור לידה וכל דבר אחר שנחוץ כדי לקדם את הלידה ולהתמודד עם הצירים והכאבים

האם דולה תופסת את מקומו של בן הזוג בלידה?

להיפך, אני בתור דולה מעוניינת ליצור צוות עבודה שכל מטרתו הוא לעזור לך, היולדת, ללדת בדרך שבה את בחרת. הדולה בחדר לידה באה לתמוך כמובן בעיקר ביולדת אך היא תומכת גם בבן הזוג. בשלבי ההריון הדולה יכולה עזור לכם להיות קרובים יותר זה לזו, להבין זה את זו, היא עוזרת לכם לדבר בינכם על מה שעומד להתרחש ויכולה לעזור לכם לתאם ציפיות. במהלך הלידה הדולה דואגת גם לנוחות בן הזוג, מזכירה לו לשתות, לאכול לנוח, מה שנראה מאד טריוויאלי אך נשכח בעת לחץ והתרגשות. הלידה מלחיצה לא רק את היולדת אלא גם את בן זוגה. לעיתים בעקבות הלחץ הרב, ההתרגשות , המחסור בשינה לפני בן הזוג מאוד רוצה לעזור אך לא יודע איך הדולה תדריך אותו כיצד לסייע ולתמוך ביולדת.

אם אני מתכננת לקבל אפידורל כדאי לקחת דולה ללידה?

הדולה מלווה אותך בתהליך הלידה לא רק במישור הפיזי אלא גם במישור הנפשי. האפידורל אכן מקל מאוד על כאב בלידה וזה כבר סיוע עצום, אך את עדיין צריכה לנסות להיות כמה שיותר פעילה על המיטה כדי לקדם אותה ולאפשר לתינוקך להתברג היטב לתוך האגן. בנוסף, יש גם הרבה החלטות שצריכים לקבל במהלך הלידה לגבי כל התערבות רפואית הכרוכה בסיכון מסוג זה או אחר, הדולה מגיעה עם הרבה ידע ויכולת לתת לכם בזמן אמת כלים להתמודד עם צמתים חשובים המתרחשים בחדר לידה.

האם המיילדת לא יכולה לעשות את מה שהדולה מציעה?

המיילדות בחדר לידה מוכשרות מאוד ועם הרבה רצון לעזור ולתמוך ביולדת ובבן זוגה.

בתקנים הנוכחיים מיילדת במשמרת אחראית על 2-3 חדרים בו זמנית. במידה וחדר הלידה אינו מלא ולא כל החדרים שלה מאוישים היא בהחלט תשמח לעזור ולתמוך בכם. לצערי במציאות כיום, מיילדת כמעט ואינה מסוגלת להיות ולתמוך באופן רציף ליולדת ובן זוגה, גם אם היא מאוד מאוד רוצה בכך. המיילדת בחלק ניכר מהמשמרת שלה עוברת בית החדרים שתחת אחריותה ולכן לעיתים יולדת יכולה למצוא את עצמה לבד עם בן זוגה הרבה שעות ללא תמיכה, הסברים על מה קורה ומה מצפים שיקרה בקרוב וללא יכולת לתמוך בכם בזמן צירים.

דבר נוסף ומשמעותי הוא החלפת המשמרות המתבצעת כל 8 שעות ואין ביכולתכם לשלוט מי המיילדת הבאה שתקבלו, האם תתאים לכם? האם תבין אתכם? האם תצטרכו להסביר מהתחלה את רצונותיכם? האם תהיה רגישה מספיק? מיילדת לצערי, אינכם יכולים לבחור והיא תוחלף כל 8 שעות לעומת הדולה אותה בחרתם מבעוד מועד, מצאתם אותה מתאימה עבורכם, היא מלווה אתכם עוד משלבי ההיריון השונים, עברתם איתה על הציפיות שלכם, הרצונות שלכם והפנטזיות שלכם. הבדל נוסף וחשוב הוא שהדולה נשארת איתכם מתחילת הלידה ועד סופה ואינה מתחלפת במהלכה (אלא במקרים מוסכמים וידועים מראש).

מה ההבדל בין מיילדת פרטית ובין דולה?

בישראל נכון להיום ניתן לקחת מיילדת פרטית בבתי החולים "לניאדו" בנתניה, "מעייני הישועה" בבני ברק, בית החולים האנגלי בנצרת. מיילדת אישית ניתן לקחת ב"ליס" – איכילוב תל אביב, ב"מאיר" בכפר סבא, ב"שיבא תל השומר" וב"אסף הרופא" בצריפין.

המיילדת הפרטית זו מיילדת שאת בוחרת, מתוך רשימה פנימית של בית החולים אך את מוזמנת ויכולה להפגש עימה לפני הלידה, לתכנן איתה את הלידה שאת מעוניינת, היא תהיה זמינה עבורך בטלפון בכל עת שבה תצטרכי אותה וכאשר תתקבלי לחדר לידה היא תצטרף אליכם.

מיילדת אישית אינך יכולה לבחור מראש, אינך יכולה להכירה מבעוד מועד בניגוד למיילדת הפרטית. המיילדת האישית תהייה צמודה אלייך לכל אורך המשמרת, היא אינה מקבלת חדרים נוספים ולכן היא שלך בלבד. החיסרון הבולט במיילדת מסוג זה שאינך יכולה לשלוט במיילדת שתגיע להיות עבורך, האם היא מתאימה לך? האם יהיה חיבור בינכן? בעצם ההבדל העיקרי בין מיילדת רגילה בחדר לידה ומיילדת אישית זה שהאחרונה צמודה אלייך בלעדית.

ההבדלים העיקרים בין הדולה והמיילדת טמונים בהכרות המוקדמת של בני הזוג עם הדולה, באפשרות שהדולה תגיע לבית היולדת טרם צאתה לבית החולים ובליווי שהדולה מעניקה לזוגות גם לאחר הלידה. דולה מלווה אותך לאורך כל הצירים, וגם במהלך הלידה. מיילדת פרטית תקרא לחדר לידה רק כאשר היולדת נחשבת כבר בלידה פעילה. במקרים מסוימים היא תוחלף במיילדת אחרת ברגע שתסתיים משמרת של 8 שעות.

 האם ניתן ללדת עם דולה בכל בית חולים?

 כיום ניתן ללדת ברוב בתי החולים בארץ עם דולה, בתי היולדות מכירים בדולות ומבינים את חשיבות הליווי הרציף. ברוב בתי החולים ההתקשרות עם הדולה הינה פרטית ונערכת עוד בשלבי ההיריון.

ישנם בתי חולים אשר יש צורך בשיחה מקדימה עם אחראית חדר לידה אך זהו תפקידה של הדולה.

אסף הרופא הינו בית החולים היחידי אשר אינו מאפשר כניסה של דולות שאינן ברשימה של בית החולים.

באילו כלים משתמשת דולה?

ארגז הכלים של הדולה הוא מגוון ומגיע מעולם הרפואה המשלימה מתחומי המגע, התנועה והטיפול האלטרנטיבי ומנסיונה האישי של הדולה. דולות רבות הן גם מטפלות ברפואה משלימה אך דולות שאינן באות מרקע זה הוסמכו לטיפול ספציפי בנשים בשעת הלידה בכלים מהרפואה המשלימה כגון שיאצו, הרפיה, רפלקסולוגיה, עיסויים , דימיון מודרך, שמנים אתרים וכו'. בנוסף דואגת הדולה ליצור בחדר הלידה תנאים נעימים יותר באמצעים פשוטים של ריכוך התאורה, השמעת מוזיקה, שימוש בנרות ושמנים אתרים וכו'.

מתי רצוי להתקשר עם דולה?

אין זמן קבוע שבו יש צורך ליצור קשר עם דולה. הצורך בליווי הוא מאוד אינדווידואלי. ישנן נשים שכבר מההתחלה יודעות שהן מעוניינות בליווי ולכן יצרו קשר עם דולה כבר בשלבי ההריון המוקדמים, לעומתן, ישנן נשים שאינן יודעות בדיוק למה הן זקוקות ולוקח להן זמן לקבל החלטה בנוגע ללווי מקצועי בלידה.

החיסרון העיקרי בפניה מאוחרת זה העדר הזמן לעבודה משותפת והכרה עמוקה בין בני הזוג לדולה. כמו כן ייתכן כי הדולה אליה התחברתם ומאוד רציתם לא תהיה פנויה מתאריך הלידה המשוער שלכם ותאלצו לחפש דולה אחרת.

איך אוכל למצוא דולה?

המלצות של חברות הן בדרך כלל הדרך הראשונה לחפש עבורכם דולה. נכון שלעיתים דולה שהיתה טובה לחברתך אינה מתאימה לכם אך במרבית המקרים אם אין התאמה הדולה תוכל לתת לך שמות של דולות נוספות שעובדות באזור. בנוסף, אפשר לחפש בפורטלים המיועדים להריון ולידה שבהם יש רשימת דולות, לנסות להיכנס לאתרים שלהם ולהתרשם ראשונית.